فروشگاه داهوا فراگستر
No products in the cart.

تاریخچه دوربین مداربسته و اولین سازنده آن

تاریخچه دوربین مداربسته

تاریخچه دوربین مداربسته و اولین سازنده آن

 

دوربین مداربسته یک تکنولوژی بسیار کارآمد است که تولید آن کمک بسیاری به افزایش امنیت و پیشگیری از وقوع جرم کرد. تاریخچه این دوربین ها دارای سیر طولانی بوده این دوربین مدار بسته اولین بار در سال ۱۹۴۲، طی آماده سازی و راه اندازی موشک V2 در کشور آلمان توسط شرکت زیمنس آلمان مورد استفاده قرار گرفت. به منظور نظارت بر مراحل راه اندازی، یک مهندس به نام “والتر بروچ” دوربین خامی را در داخل جعبه ای ایجاد نمود تا تصاویر زنده راه اندازی را به مانیتوری که در فاصله ای متناسب از دوربین قرار داشت انتقال دهد.

در اواخر جنگ، آمریکایی ها از تکنولوژی مشابهی برای نظارت بر اجرای آزمایشات اتمی خویش استفاده نمودند. در آمریکا اولین تبلیغ دوربین مداربسته در سال 1949 مربوط به محصولی با نام “وریکون” (Vericon) بود که در تبلیغات گفته میشد به مجوز دولتی نیازی ندارد. شرکت وریکون سعی کرد دوربین های مدار بسته را به بازار های تجاری عرضه کند. البته این سرمایه گذاری ناموفق بود و امروزه عده بسیار اندکی از آن یاد می کنند.

 

تاریخچه دوربین مداربسته

 

اولین تغییر کاربرد دوربین مداربسته:

نخستین سیستم امنیتی منزل که شامل دوربین مداربسته بود توسط ماری وان بریتن براون (Marie Van Britten Brown) در سال ۱۹۶۹ اختراع شد. نسخه اولیه شامل چهار حفره در درب جلویی و یک دوربین بود. فیلم این دوربین امکان اتصال به تلوزیون را داشت و می شد آن را نگاه کرد، هم چنین یک میکروفون دو طرفه برای گفت و گو نیز تعبیه شده بود. در این سیستم در صورتی که شخص آشنا بود با استفاده از کنترل از راه دور درب باز می شد و در غیر این صورت زنگ هشدار به صدا در می آمد.

 

اولین دوربین با قابلیت ضبط:

در دهه ۱۹۷۰ با ظهور ضبط های ویدئو کاست (VCR) دوربین های مدار بسته زنده جای خود را به دوربین های نظارتی دادند. به این مفهوم که دوربین ها تصاویر را برای تجزیه و تحلیل آتی ضبط می کردند. این فناوری گامی بسیار بزرگ در گسترش کاربرد این سیستم و نقطه عطفی در تاریخچه دوربین مدار بسته بود.

 

اولین دوربین مداربسته دراماکن عمومی:

اولین رونمایی از دوربین مداربسته در اماکن عمومی آمریکا در سال 1973 بود. زمانی که در میدان تایمز نیویورک اولین دوربین مداربسته به منظور جلوگیری از جرایم در محدوده نصب شد اما نقش چشمگیری در کاهش جرایم ایفا نکرد. تا ایتکه در سال 1980 دوربین های مداربسته در سطح گسترده ای در سراسر آمریکا بخصوص در مراکز عمومی بکار گرفته شد. بنظر می آمد استفاده از دوربین مداربسته راهی ارزان تر در مقایسه با بکارگیری نیروهای پلیس برای شناسایی جرایم باشد.

در سال ۱۹۷۴ برای اولین بار دوربین های مدار بسته جهت نظارت بر ترافیک در جاده های اصلی منجر به داخل و خارج از لندن مورد بهره برداری قرار گرفت. و تنها یک سال بعد بود که برای بار نخست در تاریخچه دوربین مدار بسته، این سیستم جامع امنیتی و نظارتی برای مسابقات فوتبال نیز مورد استفاده قرار گرفت.

 

پیشرفت دوربین مداربسته:

پس از حملات ۱۱ سپتامبر ۲۰۰۱، دوربین مدار بسته بخشی جدایی ناپذیر از امنیت بین المللی شد. سازمان های دولتی و انتظامی بعد از این واقعه به صورت مداوم تعداد دوربین های نظارتی را افزایش دادند، به طوری که در حال حاضر بیش از ۵.۹ میلیون دوربین در انگلستان مورد استفاده قرار می گیرد.

همان طور که زمان و تکنولوژی پیش می رود، دوربین های مدار بسته نیز ارتقا می یابند به طوریکه امروزه نرم افزار تشخیص چهره نیز برای دوربین های مدار بسته معرفی شده است. در سال های اخیر محبوبیت دوربین های مدار بسته آنالوگ با ظهور دوربین های IP (که داده ها را از طریق اینترنت دریافت و ارسال می نمایند) کاهش یافته است.

 

 

 

0
دیدگاه‌های نوشته

*
*